Profesjonalny gabinet groomerski - Warszawa Informacja - Warszawa, Praga
Towarzystwo Weterynaryjne - Groomer
Groomer - Salon Pielęgnacji Zwierząt
ul. Kijowska 11, 03-743 Warszawa
tel. (22) 22 687 00
kom. 510 00 67 68

pon - pt: 10:00 - 20:00, sob - nd: 10:00 - 15:00
Udostepnij:

Dlaczego tak ważna jest pielęgnacja sierści?

Pamiętajmy, że nasz pupil nie może zmienić swojej sierści tak jak człowiek zmienia ubrania, nie umie również używać szczotki, grzebienia czy nożyczek. Z tych właśnie powodów cała odpowiedzialność za higienę i pielęgnację sierści naszego czworonoga spoczywa na jego właścicielu.
Brudna i skołtuniona sierść sprzyja rozwojowi chorób skórnych, pasożytów i jest siedliskiem całego szeregu zarazków. Dotyczy to zarówno psów jak i kotów. Bo trzeba tu zaznaczyć, że koty o długiej sierści również są bywalcami salonów groomerskich.

Różne rasy, o różnej sierści wymagają zróżnicowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Rasy długowłose wymagają szczotkowania i czesania minimum trzy razy w tygodniu. Psy o gęstej sierści wymagają wyczesywania martwej sierści przynajmniej raz w tygodniu. Właściwa pielęgnacja sierści w znacznym stopniu ogranicza linienie i wypadanie sierści na dywany i meble. Psy o krótkiej sierści wymagają najmniej uwagi, wystarczy wyszczotkować je raz w tygodniu, aby utrzymać skórę i włosy w dobrej kondycji. Zwierzętom długowłosym należy poświęcić odpowiednio więcej czasu i energii
Ważnym elementem pielęgnacji psa jest kąpiel. Pozwala ona utrzymać sierść w doskonałej kondycji i wyglądzie.
Oprócz czesania i kąpieli należy pamiętać również o dbaniu o czystość uszu i odpowiednią długość pazurów. Uszy w zależności od rasy należy czyścić raz na dwa tygodnie, częściej u psów zwisłouchych.Pazurki przycinamy z częstotliwością zależną od rasy i predyspozycji naszego pupila
Istotne dla zdrowia zwierząt jest to, aby przynajmniej raz w tygodniu sprawdzać ich sierść pod kątem pasożytów, takich jak pchły czy kleszcze.
Ważnym elementem dbałości o dobrą kondycję sierści i skóry jest dieta. W żadnym razie nie należy karmić zwierząt resztkami ze stołu, albo suchymi karmami wątpliwej jakości.

Co to jest trymowanie?

Jest to chyba najczęściej zadawane pytanie w salonie groomer salonie.
Najkrócej rzecz ujmując trymowanie jest to zabieg pielęgnacyjny, polegający na usuwaniu martwej szortkiej okrywy wlosowej. Dzięki trymowaniu znacznie poprawia się działanie sierści w zakresie jej przyrodzonych funkcji, a także jej jakość (usztywnia się, zmniejsza wzrost podszerstka, poprawia kolor).
Częstość przeprowadzania zabiegu ustala się na podstawie badania wypadania sierści, również tej, która pozostawiana jest przez naszego pupila na dywanach, czy meblach.
Wbrew temu co się powszechnie sądzi trymowanie nie jest bolesne. Usuwana jest wyłącznie martwa sierść, a w jej miejsce rośnie zdrowy włos. Pozostająca na skórze martwa sierść utrudnia wzrost nowej, co zaburza prawidłowe jej funkcjonowanie.
Technicznie do trymowania wykorzystowane są różne narzędzia groomerskie, takie jak np. naparstki trymerskie,noże trymerskie,trymery hakowe i inne specjalistyczne urządzenia.
W procesie trymowania ważne jest, aby nie tylko usunąć martwe włosy, ale przede wszystkim wykonać to we właściwy sposób. Błędy w trymowaniu mogą doprowadzić nie tylko do pogorszenia efektu wizualnego, ale również do poważnych problemów skórnych. Dlatego w szczególnie trudnych przypadkach trymowanie może zająć groomerowi nawet kilka godzin.
I na koniec bardzo ważna uwaga:PRZED TRYMOWANIEM PIESEK MUSI BYĆ WYKĄPANY. Jest to chyba najmniej popularne twierdzenie w świecie pielęgnacji zwierząt. W większości salonów groomerskich zwraca się uwagę na to, że pieski nie mogą być kąpane nawet do 2 tygodni przed trymowaniem. Jest to wymaganie z gruntu błędne, a często nawet niebezpieczne dla zwierzęcia, ponieważ w przypadku brudnej sierści, w otwarte podczas trymowania pory skory, mogą dostać się zanieczyszczenia powodujące odczyny alergiczne i zakazenia bakteryjno-grzybicze skóry zwierzęcia.

« Powrót